IRC ve mIRC Platformu  

Geri git   IRC ve mIRC Platformu > Webmaster > Wordpress

Wordpress Wordpress hakkında tema, eklenti veya sorunlarına bu başlık altından ulaşabilirsiniz.

  
 
Seçenekler Arama Stil
  #1  
Alt 28 Mart 2019
Administrator
 
Şehir Sivas
Üyelik tarihi: 12 Mart 2019
Mesajlar: 225
Aldığı Beğeni: 20
Verdiği Beğeni: 38
Standart Wordpress Genel

WordPress Nedir ?

WordPress.com Nedir – WordPress.org Nedir ?

Her ne kadar wordpress internette ya da wordpress ismini duyduğunuz her yerde tek bir isim olarak geçse de, yani isminden wordpress olarak bahsedilse de,

Aslında wordpress kendi içerisinde wordpress.com ve wordpress.org olarak ikiye ayrılır ve bu iki sistem arasında ciddi farklar vardır.

#Yazımın devamında yer alacak wordpress kelimesi wordpress.org’a itafen olacaktır. Yani bu yazıda wordpress nedir sorunuzun cevabını wordpress.org’u baz olarak söylüyor olacağım. Dolayısı ile yazının devamında wordpress derken kast ettiğim şeyi wordpress.com olarak değil, wordpress.org alt yapısı olarak algılayın.

Peki wordpress.com ile wordpress.org’un farkı nedir ?

Aslında aralarındaki fark başlı başlına ayrı bir yazı şekilde yazılması gereken bir konu. Keza wordpress.com’u mu yoksa wordpress.org’u mu tercih etmeliyim başlıklı yazımda bu iki sistem arasındaki farkları olabildiğince detaylı anlattım.

Ancak kısaca şunu söyleyebilirim ki, wordpress.com wordpress.org’un sunduğu özelliklerin %5’ine bile sahip değil.

Keza altta anlattığım tüm wordpress eklentileri – wordpress temaları gibi özelliklerin hepsi sadece! wordpress.org’a özgü özellikler. Bu özelliklerim hiç birisi wordpress.com alt yapsında mevcut değil.

Yazının devamında yer alan tüm özelliklerin sadece wordpress.org’a özgü özellikler olduğu bilinci ile okuduğunuzda bile aralarındaki farkın neler ve ne kadar büyük olduğunu anlamanıza yetecektir diye düşünüyorum.

WordPress Ne İşe Yarar

WordPress Ne İşe Yarar (Nedir): Temelde bir internet sitesi kurma mantığı şöyle işler; önce siteniz için bir hosting ve domain alırsınız. (bkz: hosting ve domain nasıl alınır) Bu adımlar kurulacak her türlü internet sitesi için (e-ticaret, forum, haber, blog, firma, ilan vs. ) aynıdır ve sabittir. (bkz: internet sitesi nasıl kurulur)

Ardından ise aldığınız bu hosting ve domain üzerine sitenizi kurarsınız. Farklılık gösteren kısım ise bu noktadan sonra başlar. Sitenizi tasarımsal ve işlevsel olarak inşa etmek için kodlama bilmeniz gerekmektedir.

İşte wordpress sizden istenilen bu gereksinimi ortadan kaldırır. Size kodlama veya herhangi teknik bilgiye sahip olmadan sitenizi kurma ve yönetme olanağı sağlar. Tıklamalar ile sitenizi kurabilir ve yönetebilirsiniz.

Hosting ve domain aldıktan sonra (Bu iki adım her türlü farklı kurulum yönetimi için aynı ve ortak adımlardır) site kurulumu için dünya üzerinde onlarca hatta yüzlerce farklı yöntem vardır. İşte, wordpress’te onlardan sadece bir tanesidir.

Ancak aa yüzlerce yöntem varmış, daha ne sistemler vardır diye düşünmeyin çünkü şu anda dünya üzerinde var olan tüm sitelerin (milyonlarca) %30’una yakını wordpress alt yapısı ile inşa edilmiştir.

Nerede ise 3’te 1’i ! ki bu rakam her geçen gün de artmaktadır.

WordPress en büyük internet devrimlerinden biridir. Abartmıyor, gerçekten öyle ! Nasıl ve neden bir devrim;

#Önceden ( wordpress olmadan önce) sistem şöyle işliyordu: Kişiler insanlığa veya topluma bir faydam dokunsun diye bir internet sitesi kurup bilgi birikimini, uzmanlığını insanlar ile bir maddi amaç gütmeden paylaşmak istedikleri zaman ya kodlama bilmeleri ya da kodlama bilen birine bu siteyi kurması için ücret ödemeleri gerekiyordu.

Tabi ki bu işin teknik zorluğu ya da ücretleri insanların aklında büyük soru işareti yarattığı için de çoğu kişinin bu hayalleri sadece düşüncede kalıp, hayata geçmiyordu.

Hayata geçmeyen her düşünce de bilginin toplum ile paylaşılamamasına ve en nihayetinde de dolaylı olarak insanlığın ilerlemesine engel oluyordu.

İşte, wordpress’in de devrim yarattığı nokta da tam olarak bu nokta oldu. Yani tüm bu teknik zorluğu veya site kurmak için insanların başkalarına ücret ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırması. Teknik zorluklar ortadan kalkınca da insanların kolaylıkla site kurması ile birlikte internetteki bilgi paylaşım ivmesi muazzam bir artış gösterdi.

Aslında wordpress’i, youtube’un yazı odaklı bilgi-içerik üretimine olanak sağlayan versiyonu olarak düşünebilirsiniz. İnternette bir video yayımlamak istediğiniz zaman işiniz ne kadar kolay değil mi ? Videonuzu çekin ve youtube’a yükleyin. Hepsi bu!

Hepsi bu olunca da ortaya milyonlarca hatta milyarlarca görsel bilgi-içerik üretiminin çıkması çok doğal değil mi? İşte wordpress’te yazılı bilgi üretiminin internet ortamında yer alması adına aynı youtube gibi tüm teknik zorlukları ortadan kaldıran bir aracı platform.

WordPress Tema Nedir – WordPress Temaları Ne İşe Yarar

WordPress temaları kısaca hazır kodlanmış tasarımlardır. Yani şöyle de düşünebilirsiniz; Sizin kafanızda hem işlevsel hem de görsel olarak bir site tasarımı var diyelim.

Kafanızdaki bu siteyi kurmak için öncelikle hosting ve domain alıyor ( bkz: hosting – domain nasıl alınır ) ardından aldığınız bu hosting ve domain üzerine wordpress alt yapısını kuruyor ( bkz: wordpress kurlumu ) ve wordpress üzerine de seçtiğiniz bir temayı, yani tasarımı kuruyorsunuz. (bkz: tema nasıl kurulur )

Tabi tüm bu adımlar hiç bir kod veya teknik bigli gerektirmeden, tıklamalar ile yapıldığı gibi, wordpress temalarının kurulumu, ayarlarının yapılması ve yönetilmesi de hiç bir kodlama ya da teknik bilgi gerektirmez. Tamamı ile tıklamalar ile yönetilir.

Şöyle ki, temayı kodlayan kişi temanın yönetim panelini de kodlar ve temanın ayarlarını bu panelden tıklamalar ile yapabilmenizi sağlar. Aynı bir word – excel programı kullanır gibi siz de temanızı kullanırsınız.

#Nasıl bir sistem olduğunu anlamanız adına size örnek bir tema yönetim paneli sunayım;

Mesela, alttaki resim bir wordpress temasının yönetim panelinin bazı bölümlerinden sadece 2 tanesini gösteriyor;Üstteki resimde sol kısım örnek verdiğim temanın yönetim panelinin sekmeleri mesela. Bu sekmelerde Genel, Performans, Stil (Tasarım), Sitenin Üst – Alt Kısımlarının, Ana Sayfasının, Sayfalarının, Yazılarının, Yan Panelinin, Menülerinin, Reklamlarının, Yazı Stillerinin ayarları, yani genel olarak tüm siteyi kapsayan ayarları bulunmakta.

#Mesela Styling Options sekmesinden sitenizin renk temasını, arka plan rengi veya resmini, sitenizin görünüm düzeni gibi bir çok ayarı belirleyebiliyorsunuz.

#Mesela Single Post sekmesinden ise yazılarınızın görünüm düzenini ( Yazı kısmı olsun, yazı kısmının hemen ardından benzer içerikler kısmı olsun, benzer içeriklerden sonra hemen yorumlar gelsin gibi ) tut sürükle yöntemi ile set ediyorsunuz.

Ayrıca yazı sayfalarının başında tarih, yazar ismi, yorum sayısı gibi bilgilerin de tut sürükle yöntemi ile yer alıp, almamasını belirleyebiliyorsunuz.

Ek olarak, yazının başında yazı için belirlediğiniz öne çıkarılmış resim, yani yazı resmi yer alsın mı almasın mı, gibi bir çok ayarı on / off ( aç / kapat ) yaparak bu sekmeden ayaralayabiliyorsunuz.

Verdiğim bu örnekler sadece bir temanın yönetim panelinin küçük bir kısmını göstermekte. Ancak mantık olarak tema yönetiminin nasıl olduğunu ve wordpress temaları ne işe yarar – wordpress tema nedir gibi sorularınıza yanıt bulduğunuzu düşünüyorum.

Tabii şunu da belirtmeliyim ki;

Tüm wordpress temaları mantık olarak aynı işlesede, yani tıklamalar ile yukarıda gösterdiğim örneklerde olduğu gibi ayarları yapılsada, her temanın yönetim paneli birbirinden farklılık göstermektedir.

Ben de şu an daha önce kullanmadığım bir wordpress temasını alsam ve başka bir siteye kursam, wordpress konusunda bu kadar bilgi birikimim olmasına rağmen temanın ayarlar paneli bana da tamamen yabancı bir sistem olarak gelecek ve siz, bu işe yeni başlayanlardan bu tema yönetimi kosunsunda hiç bir farkım olmayacaktır.

Dolayısı ile bu durum kesinlikle gözünüzü korkutmasın çünkü dediğim gibi her temanın yönetim panelinin mantığı aynı. Hepsi tıklamalar ile yönetilecek bir panele sahip.

Farklar ise;

Bir temada diğer temaya göre farklı özellikler ve ayarlar olabilir ya da her iki temada da olan bir özellik tema yönetim panellerinde farklı şekilde, farklı sekmelerden, farklı yöntemler ile yapılabilir.

#Her temanın yönetim paneli farklı olsada, nasıl çalıştığını, hangi ayarın nereden yapıldığını anlamak yarım gününüzü almaz emin olun.

Tabi aklınıza şu soru da gelebilir!

Benim istediğim işlevleri, özellikleri yerine getirecek ve ayrıca istediğim görselliğe sahip olacak bir temanın hali hazırda olma olasılığı nedir ?

Sizce çok düşük değil mi ? Yani topu topu wordpress sisteminde kaç tane tema olabilir ki ?

İnanın hiç de düşündüğünüz gibi kısır bir sistem değil wordpress.

Hayal edebileceğiniz her türlü site fikri için mutlaka birden çok alternatifi olacak şekilde tema bulabileceğiniz ve genel itibarı ile bünyesinde binlerce tema barındıran muazzam büyüklükte bir sistem.

#Yani istediğiniz gibi bir temanın hali hazırda kodlanmış olması ve sizi bekliyor olması çok yüksek bir ihtimal.

Şimdi vereceğim örnekleri görünce ne demek istediğimi daha iyi anlayacak ve bu wordpress temalarının hayal ettiğinizden çok daha ötede olduğunu göreceksiniz;

1- Bir emlak sitesi kurmak istiyorsunuz diyelim. Öncelikle wordpress temalarının satıldığı en büyük market olan
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Olmak için tıkla!
( şuradan ) adresine gidiyoruz ve ekranın sol üst köşedeki menüsünden wordpress’e tıklayıp, karşımıza çıkan arama kutucuğuna “real estate” (emlak) yazıp, aratıyoruz.Dip Not:Themeforest en çok ücretli temanın bulunduğu tema kodlayıcı kişi veya firmaların temalarını satışa sunduğu en büyük bir markettir.

Ve karşımıza sadece real estate, yani emlak siteleri için kullanılabilecek tam 252 farklı tema opsiyonu çıkıyor.

Bu temaların her birini ise,

Bu liste sayfasından isimlerine tıklayıp karşınıza çıkan tema sayfasında gösterim resminin hemen altında bulunan Live Preview (Canlı Demo) butonuna tıklayarak canlı görebilir ve tüm fonksiyonlarını inceleyebilirsiniz.

Tabi ki bir temayı canlı demo kısmında nasıl görüyorsanız, sitenize de birebir aynı şekilde kurabiliyorsunuz.Bu sefer de daha spesifik konularda aratma yapalım ki yok artık bu konular için bile mi böylesine güzel wordpress temaları kodlanmış diye sorgulayın.

Mesela bir kuaför işletmeniz var ve bu işletme için bir web sitesi kurmak istiyorsunuz. Bunu da wordpress ile yapacaksınız. Yine 1. örnekte olduğu gibi themeforest ( şuradan ) adresine gidiyoruz ve ekranın sol üst köşedeki menüsünden wordpress’e tıklayıp, karşımıza çıkan arama kutucuğuna “hairdresser” (kuaför) yazıp, aratıyoruz.

Karşımıza ise bu sefer sadece kuaför işletmelerine özel olarak kullanılabilecek 37 farklı tema çıkıyor. Evet böyle bir konu da bile tam 37 tema !

3-Biraz daha derine inip, daha spesifik bir önrek ile devam edelim. Mesela tenis ile ilgili bir site kurmak istiyor bunu da wordpress ile yapmak istiyorsunuz. Yine 1. örnekte olduğu gibi themeforest ( şuradan ) adresine gidiyoruz ve ekranın sol üst köşedeki menüsünden wordpress’e tıklayıp, karşımıza çıkan arama kutucuğuna “tennis” yazıp, aratıyoruz.

Karşımıza ise bu sefer sadece tenis ile ilgili olarak kullanılabilecek 30 farklı tema çıkıyor. Evet böyle bir konu da bile tam 30 tema !

Sonuç olarak, wordpress alt yapısında böylesine olabildiğince spesifik konularda bile onlarca tema bulmanız mümkün. Hele ki popüler site fikri konularında binlerce farklı tema bulmanız mümkün.
__________________
www.ircde.net
iRc Platformu

Etiketler
wordpress, wordpress nedir, wp tema, wp tema nasil yapılır

« - | - »

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:56.Forum Hakkında

Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Yararlı Linkler

Sponsor Linkler

Sosyal Paylaşım


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
ircDe.Net Tema Yapımcısı ve Sahibi: miZah