IRC ve mIRC Platformu  

Geri git   IRC ve mIRC Platformu > Bilgisayar, İnternet ve Ağ > GNU, Linux ve UNIX

GNU, Linux ve UNIX GNU, Linux ve UNIX ile alakalı tüm konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.

  
 
Seçenekler Arama Stil
  #1  
Alt 12 Nisan 2019
Administrator
 
Şehir Sivas
Üyelik tarihi: 12 Mart 2019
Mesajlar: 191
Aldığı Beğeni: 15
Verdiği Beğeni: 13
Standart Linux ve GNU Sistemi

Birçok bilgisayar kullanıcısı , farkında olmadan her gün GNU sisteminin değiştirilmiş bir versiyonunu çalıştırır . Tuhaf olaylar arasında bugün yaygın olarak kullanılan GNU sürümü genellikle “Linux” olarak adlandırılıyor ve kullanıcılarının çoğu , GNU Projesi tarafından geliştirilen GNU sistemi olduğunun farkında değil .

Gerçekten bir Linux var ve bu insanlar onu kullanıyor, fakat kullandıkları sistemin bir parçası. Linux, çekirdeğin kendisidir: sistemdeki, makinenin kaynaklarını çalıştırdığınız diğer programlara tahsis eden programdır. Çekirdek, bir işletim sisteminin önemli bir parçasıdır, ancak kendi başına işe yaramaz; yalnızca eksiksiz bir işletim sistemi kapsamında çalışabilir. Linux normalde GNU işletim sistemiyle birlikte kullanılır: tüm sistem temelde Linux eklenmiş GNU veya GNU / Linux'tur. Tüm “Linux” dağıtımları gerçekten GNU / Linux dağıtımlarıdır.

Birçok kullanıcı Linux olan çekirdek ile “Linux” dedikleri tüm sistem arasındaki farkı anlamıyor. İsmin belirsiz kullanımı insanların anlamalarına yardımcı olmaz. Bu kullanıcılar genellikle Linus Torvalds'ın tüm işletim sistemini 1991 yılında biraz yardımla geliştirdiğini düşünüyor.

Programcılar genelde Linux'un bir çekirdek olduğunu bilirler. Ancak “Linux” adlı sistemin tamamını genel olarak duydukları için, çekirdekten sonra sistemin tamamını isimlendirmeyi haklı çıkaracak bir tarih öngörüyorlar. Örneğin, birçok kişi Linus Torvalds'ın Linux, çekirdeği yazmayı bitirdikten sonra, kullanıcıları başka bir özgür yazılımın yanında çalışacağına inanıyor ve Unix benzeri bir sistem yapmak için gereken her şeyin zaten (özel bir sebep olmadan) olduğunu düşünüyordu. mevcut.

Buldukları şey tesadüf değildi - tamamıyla GNU’nun olmadığı bir sistemdi. Mevcut ücretsiz yazılım , komple bir sisteme eklendi çünkü GNU Projesi 1984'ten beri bir tane yapmak için çalışıyordu. In GNU manifesto GNU adlı ücretsiz Unix benzeri sistem, geliştirme hedefi ortaya koydu. İlk Duyuru GNU Projesi'nin GNU sistemi için orijinal planları bazıları açıklanmaktadır. Linux başladığında, GNU neredeyse bitmek üzereydi.

Çoğu ücretsiz yazılım projesi, belirli bir iş için belirli bir program geliştirme hedefine sahiptir. Örneğin, Linus Torvalds, Unix benzeri bir çekirdeği (Linux) yazmaya başladı; Donald Knuth bir metin formatlayıcı (TeX) yazmaya başladı; Bob Scheifler bir pencere sistemi (X Pencere Sistemi) geliştirmek için yola çıktı. Bu tür bir projenin katkısını, projeden gelen belirli programlarla ölçmek doğaldır.

GNU Projesinin katkısını bu şekilde ölçmeye çalışsaydık, ne sonuçlandırırdık? Bir CD-ROM satıcısı, “Linux dağıtımında” GNU yazılımının , toplam kaynak kodunun yaklaşık% 28'inin en büyük tek koşullu olduğunu ve bunun, sistemsiz olabileceği temel bileşenlerden bazılarını içerdiğini buldu. Linux'un kendisi yaklaşık% 3 idi. (2008'deki oranlar benzer: gNewSense'in “ana” deposunda, Linux% 1,5 ve GNU paketleri% 15'tir.) Yani, sistemdeki programları kimin yazdığına dayanan sistem için bir isim seçecekseniz en uygun tek seçenek “GNU” olacaktır.

Ancak soruyu değerlendirmenin en derin yolu bu değil. GNU Projesi belirli yazılım paketleri geliştirmek için bir proje değildi. Bunu yapmamıza rağmen bir C derleyicisi geliştirme projesi değildi . Bir metin editörü geliştirmek için bir proje değildi. GNU Projesi tamamen özgür bir Unix benzeri sistem geliştirmeye karar verdi : GNU.

Birçok kişi sistemdeki ücretsiz yazılıma büyük katkılarda bulundu ve hepsi de yazılımı için kredi almayı hak ediyor. Ancak bunun entegre bir sistem olması - ve sadece faydalı programlar topluluğu değil - GNU Projesi'nin de bir program haline getirilmesidir. Tam bir ücretsiz sistem oluşturmak için gereken programların bir listesini yaptık ve listedeki her şeyi yazacak kişileri sistematik olarak bulduk, yazdık veya bulduk. Önemli ancak beklenmedik (1) bileşenler yazdık, çünkü onlarsız bir sisteme sahip olamazsınız. Sistem bileşenlerimizden bazıları olan programlama araçları, programcılar arasında kendi başlarına popüler oldu, ancak araç olmayan birçok bileşen yazdık (2).. Hatta bir satranç oyunu geliştirdik, GNU Satrancı, çünkü tam bir sistemin de oyunlara ihtiyacı var.

90'lı yılların başında bütün sistemi çekirdeğin dışında bir araya getirmiştik. Ayrıca Mach'ın üstünde çalışan GNU Hurd adlı bir çekirdeğe de başladık . Bu çekirdeği geliştirmek beklediğimizden çok daha zor oldu; GNU Hurd 2001 yılında güvenilir bir şekilde çalışmaya başladı , ancak insanların genel olarak kullanıma hazır olmasının çok uzun bir yolu.

Neyse ki, Linux yüzünden Hurd'u beklememiz gerekmedi. Torvalds 1992'de Linux'u serbest bıraktığında, GNU sistemindeki son büyük boşluğa uyuyordu. İnsanlar daha sonra Linux'u GNU sistemi ile birleştirerek tamamen ücretsiz bir sistem haline getirebiliyorlardı; Diğer bir deyişle GNU / Linux sistemi.

Birlikte iyi çalışmasını sağlamak önemsiz bir iş değildi. Bazı GNU bileşenleri (3) , Linux ile çalışmak için önemli bir değişiklik gerektiriyordu. Komple bir sistemi “kutudan çıkacak” bir dağıtım olarak entegre etmek de büyük bir işti. Sistemin nasıl kurulacağı ve başlatılacağı sorununa değinmek gerekiyordu - çözemediğimiz bir sorun, çünkü henüz o noktaya gelmedik. Bu nedenle, çeşitli sistem dağılımlarını geliştiren insanlar çok önemli çalışmalar yaptı. Fakat işlerin niteliği gereği, kesinlikle birileri tarafından yapılacaktı.

GNU Projesi, GNU / Linux sistemlerinin yanı sıra destekler GNU sistemini. FSF şimdi onlar iyi entegre olacak şekilde, GNU C kütüphanesine Linux ilişkili uzantıları yeniden yazılmasına finanse ve en yeni GNU / Linux sistemleri hiç bir değişiklik olmadan kütüphane salınımını kullanın. FSF ayrıca Debian GNU / Linux'un geliştirilmesinin erken bir aşamasını da finanse etti.

Bugün GNU / Linux sisteminin birçok farklı çeşidi vardır (genellikle “distros” olarak adlandırılır). Bunların çoğu özgür olmayan programlar içeriyor; geliştiricileri GNU'nun “özgür yazılım” felsefesinden ziyade Linux ile ilişkili “açık kaynaklı” felsefeyi takip ediyor . Ancak tamamen ücretsiz GNU / Linux dağıtımları da var . FSF, birkaç tanesi için bilgisayar tesislerini desteklemektedir.

Ücretsiz bir GNU / Linux dağıtımı yapmak, sadece çeşitli özgür olmayan programları kaldırmaktan ibaret değildir. Günümüzde, Linux'un normal sürümü de özgür olmayan programlar içeriyor. Bu programlar, sistem başlatıldığında I / O cihazlarına yüklenmek üzere tasarlanmıştır ve Linux'un "kaynak koduna" uzun sayı dizileri olarak dahil edilirler. Bu nedenle, serbest GNU / Linux dağıtımlarını sürdürmek, şimdi de Linux'un ücretsiz bir versiyonunu korumayı gerektirir .

GNU / Linux kullanıyor olsanız da olmasanız da, lütfen “Linux” adını belirsizce kullanarak halkı karıştırmayın. Linux, sistemin temel bileşenlerinden biri olan çekirdek. Bir bütün olarak sistem, Linux eklenmiş olarak temelde GNU sistemidir. Bu kombinasyon hakkında konuşurken, lütfen “GNU / Linux” olarak adlandırın.

Daha fazla başvuru için “GNU / Linux” üzerinde bir bağlantı oluşturmak istiyorsanız, bu sayfa ve
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Olmak için tıkla!
iyi bir seçimdir. Eğer Linux'tan bahsettiyseniz ve daha fazla başvuru için bir link eklemek istiyorsanız,
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Olmak için tıkla!
kullanmak için iyi bir URL'dir.

Postscripts
GNU dışında, bir başka proje bağımsız olarak ücretsiz bir Unix benzeri işletim sistemi üretti. Bu sistem BSD olarak bilinir ve UC Berkeley'de geliştirilmiştir. 80'lerde özgür değildi, ancak 90'lı yılların başlarında serbest kaldı. Bugün var olan ücretsiz bir işletim sistemi (4) neredeyse kesinlikle GNU sisteminin bir çeşidi veya bir BSD sistemi çeşididir.

İnsanlar bazen BSD'nin de GNU / Linux gibi bir GNU versiyonu olup olmadığını soruyorlar. BSD geliştiricileri, GNU Projesi örneğinde kodlarını ücretsiz yazılımlar yapmak için ilham verdiler ve GNU aktivistlerinin açık temyizleri onları ikna etmeye yardımcı oldu, ancak kodun GNU ile çok az örtüşmesine neden oldu. Günümüzde BSD sistemleri bazı GNU programlarını kullanmaktadır, tıpkı GNU sistemi ve varyantlarının bazı BSD programlarını kullanması gibi; ancak, toptan olarak ele alındıklarında, ayrı ayrı gelişen iki farklı sistemdir. BSD geliştiricileri bir çekirdek yazmadı ve GNU sistemine eklediler ve GNU / BSD gibi bir isim duruma uymayacaktı. (5)

Notlar:
Bu heyecan verici olmayan ancak temel bileşenler arasında GNU montajcısı (GAS) ve bağlayıcı (GLD) bulunur, her ikisi de şimdi GNU Binutils paketinin, GNU tar ve birçoğunun parçasıdır .
Örneğin, Bourne Again Shell (BASH), PostScript yorumlayıcısı Ghostscript ve GNU C kütüphanesi programlama aracı değildir. GNUCash, GNOME ve GNU Satrancı da değildir.
Örneğin, GNU C kütüphanesi .
Bu yazıldığı için, neredeyse tamamen ücretsiz bir Windows benzeri bir sistem geliştirildi, ancak teknik olarak GNU veya Unix gibi değil, bu yüzden bu sorunu gerçekten etkilemiyor. Solaris çekirdeğinin çoğu serbest bırakılmıştır, ancak eğer ondan özgür bir sistem oluşturmak istiyorsanız, çekirdeğin eksik kısımlarını değiştirmek yerine, bunu GNU veya BSD'ye de koymanız gerekir.
Öte yandan, bu makalenin yazıldığı yıllarda, GNU C Kütüphanesi, BSU çekirdeğinin GNU sistemini bu çekirdeğe birleştirmeyi kolaylaştıran birçok versiyonuna aktarılmıştır. Tıpkı GNU / Linux'ta olduğu gibi, bunlar aslında GNU'nun varyantlarıdır ve bu nedenle sistemin çekirdeğine bağlı olarak örneğin GNU / kFreeBSD ve GNU / kNetBSD olarak adlandırılırlar. Normal masaüstündeki sıradan kullanıcılar, GNU / Linux ve GNU / * BSD'yi zorlukla ayırt edebilir.
__________________
www.ircde.net
iRc Platformu

Etiketler
gnu, lunix


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:42.Forum Hakkında

Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Yararlı Linkler

Sosyal Paylaşım


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
Tema Yapımcısı ve Sahibi: miZah